Cerc pastoral misonar la Biserica Sf. M. Mc. Pantelimon Bașeu Hudești

Cercuri pastorale Septembrie 28, 2023

Preoţii din cercul pastoral misionar nr.3- Sfȃntul Mucenic Pantelimon, din cadrul Protopopiatului Darabani s-au întȃlnit, joi 28 septembrie 2023, în Biserica Sf. M. Mc. Pantelimon din Bașeu-Hudești unde au oficiat Agheasma Mică și Taina Sfȃntului Maslu.

După săvȃrșirea acestora a avut loc și o slujbă de pomenire pentru ctitorii lăcașului de cult și pentru preoţii care au slujit de-a lungul timpului și au trecut la cele veșnice; deoarece în această zi s-au împlinit 15 ani de cȃnd acestă biserică a fost resfinţită.

În cadrul întȃlnirii PC. Preot Grigore Andrei Silviu, de la Parohia Smȃrdan a susţinut o conferinţă cu tema Îndatoririle cȃntăreţului bisericesc.

La finalul întȃlnirii PC. Preot Paroh Pușcașu Ioan a mulţumit preoţilor și credincioșilor pentru prezenţa la acest eveniment deosebit din viaţa parohiei. Preoţii și credincioși au fost invitaţi apoi la o agapă creștină în casa de prăznuire a Parohiei.

Activitatea s-a desfășurat în contextul proclamării anului 2023, ca fiind „Anul comemorativ al imnografilor și cântăreților bisericești (psalți)”.

Citește alte articole despre: Cerc Pastoral Misionar